‘Gazze uluslararası sistemin enkazıdır’

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. ŞİO Zirvesi marjındaki ikili görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve oturumu öncesinde ilk olarak Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaagiin Khurelsukh ile görüştü. Erdoğan, daha sonra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. Erdoğan’ın diplomasi trafiği Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko görüşmesiyle devam etti. 

Aile fotoğraf çekiminden sonra Şanghay İşbirliği Örgütü Genişletilmiş Oturumu başladı. Erdoğan, oturumdaki hitabında özetle şunları söyledi: 

JEOPOLİTİK SARSINTILAR ŞİDDETLENİYOR: Zirve için belirlenen ‘Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Arayışında Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi’ teması son derece isabetli olmuştur. Terörizm, İslam ve yabancı düşmanlığı, düzensiz göç, iklim değişikliği, enerji ve gıda güvenliği ile tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi meydan okumalar, yaşanan jeopolitik sarsıntıların şiddetini artırıyor. 

İSRAİL DURDURULMALI: Bunun en son ve acı örneği hepimizin gözleri önünde Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında sergilenmektedir. Gazze’de ayrım gözetmeksizin gerçekleştirilen saldırılar sonucu, yaklaşık 40 bin masum hayatını kaybetti, yaklaşık 90 bin Filistinli yaralandı. 16 binden fazla masum çocuğun altında can verdikleri yıkıntılar, esasen meşruiyetini kaybeden uluslararası sistemin enkazıdır. Bu yıkıma son vermek için İsrail’in durdurulması ve kalıcı ateşkesi kabul etmeye zorlanması lazım. Bunun için de İsrail yönetimi üzerindeki baskının artırılarak sürdürülmesi gerekiyor. 

‘BARIŞ KUŞAĞI’ AMACI: Amacımız insanı ve insani değerleri merkeze alan girişimci diplomasi anlayışıyla bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı tesis etmektir. 

DİYALOĞU GÜÇLENDİRMEYE HAZIRIZ: Dünya bu çalkantıları yaşarken aynı zamanda bir terör tehlikesiyle de karşı karşıyadır. On binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş Türkiye, terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen tanıyan bir ülkedir. PKK/PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ dahil, terörizmin farklı biçim ve tezühürleriyle 40 yıldır mücadele ediyoruz. Bu kapsamda Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile diyaloğumuzu daha da güçlendirmeye hazırız. 

Putin ile yan yana

ŞİÖ Zirvesi’nin gerçekleştirileceği Bağımsızlık Sarayı’nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından karşılanan Erdoğan, daha sonra aile fotoğrafı çekimine katıldı. Erdoğan fotoğraf karesinde ön sırada, Türkmenistan’ın eski Devlet Başkanı ve Halk Konseyi Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arasında yer aldı.

Erdoğan Şuşa programını iptal etti

Hollanda maçını statta izleyecek

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Milli Futbol Takımımızın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Hollanda’ya karşı vereceği yarı finale kalma mücadelesini, maçın oynanacağı Berlin Stadyumundan takip edecek. Avusturya maçında gol sevincini paylaşırken “bozkurt” işareti yapan milli oyuncumuz Merih Demiral hakkında UEFA tarafından başlatılan disiplin soruşturması ve Almanya İçişleri Bakanı’nın eleştirilerinin ardından “Bizim Çocuklar”a desteğini bizzat Almanya’ya giderek göstermek isteyen Erdoğan, bu nedenle 6 Temmuz’daki Şuşa programını iptal etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir