Ani Ören Yeri’nden çıkarılan altın kemer ziyaretçilerini bekliyor

Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı başkanlığında 1989-2005 döneminde yapılan kazı çalışmalarında 2002’de bulunan altın kemer, 22 yıl koruma altında kaldıktan sonra tutulduğu depodan çıkartılarak Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde ziyarete açıldı.

AA’nın haberine göre, üzerinde çeşitli figürlerin yer aldığı 432 gram ağırlığındaki altın kemer, müzeyi ziyaret edenler tarafından ilgi görüyor.

Kemere ilişkin bilgi veren Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdür Vekili Hakim Aslan, “Ani’nin ihtişamlı dönemini Orta Çağ’da yaşadığını bilmekteyiz, 1800’lü yılların sonlarında Ani Ören Yeri’nde Rus asıllı Nikolay Marr tarafından arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır. Daha sonra çalışmalar Türk hocalarımız tarafından yapılmış ve halen de devam etmektedir. Altın kemer de 2002 yılında Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı döneminde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkartılan eserlerden bir tanesidir. Eser çok önemlidir, altın malzemeden yapılmıştır” diye konuştu.

Aslan, bu tür bulguların Ani Ören Yeri’nin ne kadar zengin ve ticari bir merkez olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kemer 3 bölümden oluşmaktadır, birincisi kemer tokası, ikincisi tekstil parça üzerindeki kemer halkalar ve kemer levhasından oluşuyor. Tamamı altın malzemeden yapılmıştır, üzerinde süslemeler bulunmaktadır. Ortadaki kemer tokası 8 dilimli olarak yapılmış ve kenarlarında savat işçiliği görülmektedir. Kemer levhasına baktığımızda 25 santimetre uzunluğunda, 2,5 santimetre genişliğindedir. Uç kısmında ise insan başı figürü yer almaktadır. Bu, bizim için çok önemlidir, kemeri tarihlendirme konusunda bize önemli ip uçları sunmaktadır. Aynı figürleri Uygur dönemine ait duvar resimlerinde görebilmekteyiz. Burada aslında 3’üncü bir göz görülmektedir ayrıca kemer tokası üzerine insan figürünün yanı sıra ‘lisa’ kelimesi yazmaktadır. Lisa kelimesi sahibine anlamı taşımaktadır. Daha önceleri gördüğümüz seramikler üzerinde lisa kelimesi, sahibine uğur, bereket getirmesi anlamında kullanılmıştır.”

Aslan, altın kemerin 3 ay boyunca sergileneceğini, sonra tekrar depoya kaldırılacağını bildirdi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir